Ogień i woda

W środę 15.02.2023r. nauczycielki sprawiły dzieciom ogromną radość.

Tego dnia odbyły się zajęcia  dla wszystkich przedszkolaków w ramach programu o Patronie roku -  św. Franciszku. Dzieci poznały dwa żywioły: ogień i wodę. Panie wprowadziły przedszkolaki w świat żywiołów zagadkami. Dzieci poznały ich właściwości oraz dowiedziały się o roli ognia i wody w przyrodzie. Obejrzały filmiki edukacyjno – instruktażowe „Ogniki”, wysłuchały opowiadania „Wyjazd na farmę”.

Następnie nauczycielki zaprosiły dzieci do aktywnego uczestnictwa w zabawach badawczych i eksperymentach z ogniem i wodą. Z przeprowadzonych eksperymentów z „ogniem” przedszkolaki dowiedziały się:
- kiedy gaśnie ogień? – i co jest niezbędne, aby ogień mógł płonąć?
- co powoduje zassanie cieczy do środka słoika?.

Bardzo duży zachwyt u dzieci wzbudził eksperyment „Wulkan”.
Z przeprowadzonych zabaw badawczych i eksperymentów z „wodą” mali odkrywcy dowiedzieli się, że woda stanowi 75% masy dziecka i każdy jej ubytek należy uzupełniać, aby zapewnić organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Poznały jak rośliny piją wodę. W eksperymencie „Co lubi woda?” nauczycielka opowiedziała, że są substancje i surowce, które woda „lubi”, tzn. ,że się w niej rozpuszczają, ale istnieją też takie, które pozostają „nie wzruszone” na jej działanie.

Po wspólnym eksperymentowaniu przedszkolaki posegregowały materiały na rozpuszczalne i nierozpuszczalne w wodzie. W ostatniej zabawie badawczej dzieci odkryły, że barwniki szybciej rozpuszczają się w wodzie ciepłej niż w zimnej. Posłużyły nam do tego kolorowe cukierki, a pojawiający się obrazek był bardzo atrakcyjnym widowiskiem dla oka.

Dzieci ubogacone w nową wiedzę podziękowały Paniom oklaskami, uśmiechami, pięknymi słowami i dopytywaniem o szczegóły interesujących eksperymentów.