Dzień dzikiej przyrody

W piątek 3 marca nasze przedszkole obchodziło „Światowy Dzień Dzikiej Przyrody”. Tego dnia we wszystkich grupach wiek nauczyciele przeprowadzili zajęcia dydaktyczne o tematyce przyrodniczej. Dzięki filmikom edukacyjnym dzieci mogły zobaczyć jak wygląda życie dzikich zwierząt na innych kontynentach, oraz ich zwyczaje, sposób zdobywania pokarmu. Szczególne zainteresowanie wzbudziła Afryka. Nie zabrakło licznych zagadek, rozpoznawania barw maskujących, rozmów inspirowanych treścią piosenek. Dzieci świetnie bawiły się w trakcie ćwiczeń ruchowych wymagających zwinności i sprytu dzikich zwierząt. Każde z zajęć uatrakcyjniły rzeczywiste ilustracje obrazujące wygląd dzikich zwierząt oraz liczne ciekawostki dotyczące zwierząt, nie tylko lądowych, ale również tych pływających i latających. Przedszkolaki tropiły zwierzęta po śladach, dopasowywały ich cienie, układały obrazki z mniejszych elementów. Niezwykle fascynujące okazało się również zabawy konstrukcyjne, logopedyczne i rozpoznawanie dzikich zwierząt po odgłosach jakie wydają. Zwierzęta były również doskonałą okazją do poćwiczenia przeliczania ich ilości, porównywania liczebności, przeliczania sylab w ich nazwach oraz wyodrębniania głosek.

Zakończeniem tego dnia było rozstrzygnięcie międzygrupowego konkursu konstruktorskiego. Każda z grup przez ostatnie dni wytrwale pracowała nad stworzeniem dużej makiety jednego  z dziko żyjących zwierząt, wykorzystując materiały papierniczo-recyklingowe. W piątek przed obiadem, na sali gimnastycznej, po kilku zabawach integracyjnych Siostra Dyrektor przedstawiła wyniki z obrad komisji konkursowej:

I miejsce zdobyła gr II „Żabki” za wykonanie ośmiornicy,
II miejsce przypadło gr III „Pszczółki”, która przygotowała dzikiego węża,
III miejsce zajęła gr V „Misie”, tworząc ogromnego słonia

Wyróżnienie otrzymała gr I „Słoneczka” za swojego krokodyla, oraz gr IV „Sówki” – autorzy niepowtarzalnego lwa.
Każda z grup za włożony wkład pracy i zaangażowanie otrzymała pamiątkowy dyplom, medale oraz nagrodę książkową i słodki, witaminkowy upominek.

Wszystkie prace można aktualnie podziwiać przy głównym wejściu do przedszkola, za to nowo zdobyta wiedza o dzikiej przyrodzie na pewno zostanie z nami na dużo dłużej, a dzięki atlasom przyrodniczym w przedszkolnych biblioteczkach będzie możliwość jej pogłębiania.